آموزش

معرفی PCS7 (سیستم DCS زیمنس)

سیستم DCS زیمنس

در نمایندگی زیمنس PCS7 سیستم DCS زیمنس است که امروزه در صنایع مختلف درون کشور از آن استفاده می‌شود. این نوع سیستم کنترلی بیشتر در PROCESS AUTOMATION که صنایعی از قبیل گاز و نفت و پتروشیمی را شامل می‌شود به کار می‌رود. البته در بخش‌هایی از پروسه‌های دیگر مثلا فولاد و نیشکر و . . . نیز از این سیستم استفاده گردیده است. در PCS7 از PLC های S7-400 به عنوان کنترلر و از نرم افزار WINCC برای سیستم مانیتورینگ استفاده می‌گردد.

 

 

اجزای سیستم PCS7

در سیستم PCS7 چند بخش اصلی وجود دارد:

AS: سیستم کنترل بوده و می‌تواند PLC S7-400 زیمنس از شماره 414-3 به بالا باشد. البته امکان استفاده از CPU های S7-400H نیز میسر می‌باشد. ارتباط بین AS و تجهیزات سطح فیلد از قبیل سنسورها ترانسمیترها و عملگرها عموما از طریق شبکه پروفی باس می‌باشد. همچنین ارتباط بین سیستم AS و OS یا ES عموما از طریق اترنت صنعتی است.

OS: منظور از آن OPERATOR STATION یا ایستگاه اپراتوری است که برای مانیتورینگ فرآیند استفاده می‌شود. در واقع OS سیستمی است که توسط نرم افزار WINCC صفحات گرافیکی و سایر موارد مورد نیاز مانیتورینگ در آن ایجاد می‌گردد.

EN: منظور از آن ENGINEERING STATION یا ایستگاه مهندسی می‌باشد که از آن برای انجام امور مهندسی نظیر دانلود آپلود و خطایابی و . . . استفاده می‌شود. در پروژه‌های کوچک OS و ES می‌تواند یک سیستم باشد.

MS: منظور از آن MAINTENANCE STATION بوده و کامپیوتری است که برای کار‌های عیب یابی از آن استفاده می‌گردد.

 

 

کار با نرم افزار PCS7

برای شروع روی نرم افزار SIMATIC MANAGER اتوماسیون زیمنس دوبار کلیک نمایید. هنگامی که نرم افزار اجرا گردید از منوی FILE گزینه NEW PROJECT WIZARD را فعال نمایید. از این طریق می‌توان یک پروژه PCS7 ایجاد نمود. بر روی دکمه NEXT کلیک نمایید. در این صورت کادری نمایان می‌گردد که می‌توان در این کارت نوع AS را در بخش CPU مشخص نمود. هنگامی که نوع AS مشخص شد AS و سایر قطعات به پیشنهاد سیستم در بخش پایین نمایش داده می‌شود که کاربر می‌تواند یکی از آنها را انتخاب نماید. در اینصورت آخرین مرحله از WIZARD اجرا می‌گردد. در این بخش می‌توانید در بخش DIRECTORY NAME نام پروژه را وارد نموده و سپس روی دکمه FINISH کلیک نمایید. با توجه به سرعت سیستم کامپیوتر شما چند دقیقه طول می‌کشد تا پروژه ایجاد شود. هنگامی که پروژه ایجاد شد از منوی WINDOW گزینه ARRANGE و زیر گزینه HORIZONTALLY را انتخاب نمایید تا محیط شما آماده گردد. البته پروژه شما اکنون فقط دارای یک AS و یک PC STATION است و در صورت نیاز می‌توان AS های دیگری نیز به آن اضافه نمود.

اکنون با انتخاب SIMATIC 400 و انتخاب گزینه HARDWARE وارد بخش تنظیمات و پیکر بندی سخت افزار شوید. در این بخش یک شبکه پروفی باس روی پورت DP مربوط به CPU ایجاد نموده و تعدادی ET200 به آن متصل نمایید. همچنین یک عدد کارت شبکه اترنت (CP443-1) انتخاب نموده و آن را به شبکه اترنت صنعتی متصل نمایید.
پس از پایان پیکربندی تغییرات را ذخیره سازی و COMPILE نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *