آموزش

مانیتورینگ صنعتی با WINCC و برقراری ارتباط بین WINCC و PLC

مانیتورینگ صنعتی با WINCC

مانیتورینگ صنعتی با WINCC

امروزه مانیتورینگ صنعتی به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های اتوماسیون صنعتی مانند اتوماسیون صنعتی زیمنس که می‌تواند در نظارت و کنترل پروسه نقش بسزایی داشته باشد مطرح است.

منظور از سیستم مانیتورینگ صنعتی یا HMI سیستمی است که علاوه بر نمایش گرافیکی تجهیزات به کار رفته در پروسه و دیتا‌های آنها امکان ذخیره سازی دیتا‌ها مدیریت آلارم‌ها نمایش دیتا‌ها در قالب جدول منحنی و . . . را میسر می‌سازد، اگر به دنبال قیمت hmi زیمنس هستید از این لینک می‌توانید اقدام کنید.

شرکت زیمنس برای پیاده سازی سیستم مانیتورینگ نرم‌افزار WINCC را ارائه نموده است. این نرم افزار روی PC نصب شده و کامپیوتر را به یک سیستم مانیتورینگ مبدل می‌سازد.

 

 

نصب نرم افزار WINCC

در صورتی که نرم افزار PCS7 زیمنس روی یک سیستم نصب گردد به طور اتوماتیک نرم افزار WINCC زیمنس نیز نصب می‌گردد. در این حالت نیاز نیست که کاربر مجددا نسبت به نصب نرم افزار اقدام نماید اما اگر نرم افزار STEP7 نمایندگی زیمنس به تنهایی روی سیستم شما نصب شده باشد شما باید جداگانه نسبت به تهیه نرم افزار WINCC اقدام نموده و آن را نصب نمایید.

 

 

برقراری ارتباط بین WINCC و PLC های زیمنس

برقراری ارتباط بین PLC های اتوماسیون زیمنس و سیستم مانیتورینگ از طریق شبکه‌های صنعتی میسر می‌باشد که در صنعت عموما از شبکه اترنت صنعتی برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود. یکی از شبکه‌های دیگری که امکان ارتباط با سیستم مانیتورینگ را فراهم می‌سازد شبکه MPI است که یک شبکه مخصوص زیمنس است. در این بخش نحوه ایجاد ارتباط توسط MPI را بررسی می‌کنیم.

اولین قدم در ایجاد ارتباط انتخاب یک درایو (کانال) ارتباطی است. درایوی که برای ارتباط با PLC های S7 نمایندگی زیمنس استفاده می‌شود SIMATIC S7 PROTOCOL SUITE می‌باشد. در این مرحله کانال ارتباطی SIMATIC S7 PROTOCOL SUITE ایجاد شده و واحد‌های کانال آن نمایش داده می‌شود.

برای ایجاد یک CONNECTION در واحد کانال MPI عمل می‌نماییم و بر روی NEW DRIVER CONNECTION کلیک می‌نماییم. سپس اتصال را تعریف می‌نماییم.

همچنین با کلیک روی گزینه PROPERTIES می‌توان تنظیمات مربوط به اتصال را انجام داد. بعد از آن در این مرحله تنظیمات خاصی لازم نیست و بر روی OK کلیک می‌نماییم.

 

 

ایجاد صفحات گرافیکی توسط GRAPHIC DESIGNER

صفحات گرافیکی که بخش اصلی یک سیستم مانیتورینگ را تشکیل می‌دهند در بخش GRAPHIC DESIGNER ایجاد و پیکربندی می‌شوند.

سپس این صفحات در مد RUNTIME برای اپراتور نمایش داده شده و اپراتور ضمن اینکه می‌تواند کمیت‌های فرآیند را در آن به صورت گرافیکی مشاهده نماید امکان وارد نمودن SET POINT هایی را نیز برای سیستم کنترل دارا می‌باشد. با اینکار یک صفحه جدید ایجاد می‌شود. با کلیک راست بر روی صفحه ایجاد شده می‌توان نام صفحه را به یک نام دلخواه تغییر داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *