آموزش

PLC چیست؟ + معرفی مزایای PLC

plc چیست

plc چیست؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که plc چیست ؟ ساده ترین نوع PLC لوگو زیمنس یا مینی پی ال سی زیمنس می‌باشد.

 

plc مخفف چیست؟

پی ال سی “PLC” مخفف 3 کلمه Programmable Logic Controller می‌باشد و به معنای کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ريزی هستند.

 

مزايای پی ال سی چیست ؟ (مدارات فرمان)

  • کاهش حجم مدار فرمان
  • کاهش مصرف انرژی (به دليل کاهش استفاده از رله ها کنتاکتورهای و…)
  • کاهش خرابی‌های مکانيکی
  • کاهش زمان عيب يابی و…

پس از اختراع ترانزيستور و با پيشرفت سريع علم الكترونيک و كامپيوتر اين قابليت ايجاد شده كه يک مدار الكترونیكی پر از طراحی و پياده سازي سخت افزاری به صورت نرم افزار قابل برنامه ريزی تبديل شده و عمل دلخواه هر شخصی در زمينه مدار مربوطه را انجام دهد به تدريج اين مدارات حالت استاندارد به خود گرفت و نام پی ال سی “PLC” را به خود اختصاص داد.

بنابراین پی ال سی “PLC” ابزاری‌ست كه با درک نسبی محیط كار از طریق سیگنالهای ورودی و پردازش سیگنالها مطابق برنامه داده شده به فرمانهای لازم خروجی های مناسب را صادر می‌كند به عبارتی دیگر پی ال سی مغز سیستم و كنترل در صنعت امروز می‌باشد به مرور تابلوهای قدیمی كه پر رله و كنتاكتور و تایمر و كانتر بود، جای خود را به پی ال سی “PLC” داده و نظم جدیدی را پذیرفته است اصلی ترین مزیت پی ال سی “PLC” برنامه پذیر بودن آن است و همین امر سبب انعطاف پذیری برای پی ال سی “PLC” می‌گردد بنابراین در صنایع مختلف از پی ال سی “PLC” استفاده می‌گردد و در هر صنعتی متناسب با آن صنعت برنامه لازم برای پی ال سی “PLC” نوشته و روی آن نصب می‌گردد.

پی ال سی “PLC” لوگو كوچكترین پی ال سی “PLC” ساخت شركت زیمنس می‌باشد و یکی از اصلی ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی می‌باشد که با كارایی بالا و وزن بسیار كم در صنایع و ماشین آلات بسته بندی، پله برقی و غیره كاربرد دارد. نوعی از این پی ال سی “PLC” دارای صفحه نمایش بوده و توسط كلیدهای روی آن یا با كامپیوتر قابل برنامه ریزی می‌باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.